Na boso nebo obutí?

Novy trend velí sundat boty a chodit naboso, maximálně v ultratenkých botách. Taková chůze simuluje cvičení a měla by být jen krátkodobá. Prodejci barefoot obuvi (bosé obouvání) účelně neuvádějí, že taková obuv je určena pouze pro krátkodobou chůzi. Taková obuv má primárně ochrannou funkci při chůzi po nerovném povrchu.

Průkopnice chůze naboso Janka Thóthová propaguje takzvané barefootové boty, které jsou tak tenké, že slouží ne jako ochrana před nerovnostmi povrchu, ale spíš jen proto, aby si chodec neušpinil nohy.

\"Diagnostikujeme ploché nohy u dětí už ve třech letech. Dítě musí začít nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníku.\" Jiří Jičínský, ortoped

\"Chodit bos je zdravé. Stimuluje to nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje krevní oběh a imunitní systém.\"
Sendi Lagatorová, fyzioterapeutka (POZOR ovšem jen po měkkých površích)

\"V Německu se uskutečnil pokus, jehož se zúčastnilo 19 žáků první třídy. Ti dvakrát týdně 45 minut po dobu pěti týdnů prováděli různá cvičení s chodidly. Ukázalo se, že u těchto žáků došlo ke zlepšení citlivosti chodidel, senzomotoriky a koordinace. Chůze naboso tudíž nemůže v životě dětí chybět,\" argumentuje Thótová.

Ortopedi jsou však opatrní. Tvrdí, že aby se nožní klenba dobře vyvíjela, potřebuje noha dobrou podporu a stélku, klidně i ortopedickou. Vývoj klenby přitom končí až kolem šesti sedmi let věku.

Naopak fyzioterapeuti oponují, že boty dětem nohy akorát ničí, protože se snaží příliš kopírovat boty dospělých a výsledkem pak jsou vbočené palce, ploché nohy a zkrácené šlachy. \"Všimněte si, že většina malých dětí chodí ráda bosa a okamžitě se pokoušejí zout si cokoliv, co jim obujete,\" říká fyzioterapeutka Sendi Lagatorová z Institutu sportovního lékařství. \"Instinktivně totiž tuší, že botičky jsou pro ně něco nepřirozeného.\"

Fyzioterapeuti proto doporučují dětem i dospělým chodit naboso na nerovném a bezpečném povrchu, tedy v trávě či písku. Ne však doma na tvrdé a rovné podlaze. \"Chůze naboso stimuluje nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje krevní oběh a imunitní systém,\" vypočítává fyzioterapeutka.

Naopak ortoped Jiří Jičínský horuje za boty. \"Teď se staly módou boty s ultratenkou podrážkou, které by měly podporovat přirozený způsob chůze. Jenomže my diagnostikujeme ploché nohy u dětí už ve třech letech věku a v tu chvíli musí dítě začít nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníků, a to až do doby, než je ukončen vývoj nožní klenby. Jinak bude mít doživotní problémy,\" popisuje lékař.

Tuto obuv může dítěti předepsat ortoped či rehabilitační lékař. Na čem se však shodnou fyzioterapeuti i ortopedi, je to, že pro děti je naprosto nevhodné nosit boty byť jen s malým podpatkem.

\"Už jen dvoucentimetrový podpatek u dětské boty odpovídá pěti až sedmicentimetrovému podpatku pro dospělé, což přetěžuje Achillovy šlachy, prsty a oslabuje vazy podpírající klenbu,\" říká Sendi Lagatorová.

Po konzultaci s ortopedy, podiatry i fyzioterapeuty doporučujeme chůzi na boso po měkkých površích, pro ochranu chodidla můžeme chodit pouze v ponožkách. Tato chůze simuluje cvičení nohou díky stimulům z nerovného povrchu. Pro běžné nošení doporučujeme kvalitní obuv. Barefoot obuv (obuv pro bosé obouvání) může být použita pouze krátkodobě! Neměla by sloužit pro celodenní nošení po tvrdých površích. To je pro současného člověka klíč k artróze kloubů a problémy s páteří.

Zdroj: www.ona.idnes.cz www.coka.czDalší články:

Obuv Hulman
%%eshop_firma_url%%
SEO zajišťuje Studio Virtualis.

Dušan Hulman, Rubešova 15, 779 00 Olomouc
IČ: 603 09 717 DIČ: CZ6408191196 OBUV HULMAN - prodejna Olomouc Denisova 19, 772 00 Olomouc
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Nastavení cookies

Kozačky Carinii - Boty Kacper - Nízké kozačky - Letní kozačky - Boty Mustang - Dámská obuv
obuvhulman.cz