Zápach vzniká především pocením nohou, což je spojeno se vznikem bakterií, nedostatečnou hygienou a celodenním nošením uzavřené obuvi.
Pojďme si tedy říct pár základních zásad, aby Vaše nohy byly co nejméně ve styku s bakteriemi, které zápach způsobují.
Základ je tedy hlavně hygiena nohou. Pokud se Vám potí nohy, je třeba dodržovat tuto hygienu ještě více! Nohy si myjte mýdlem v teplé vodě klidně i několikrát denně!
Při zvýšeném pocení nohou pomáhá také nohy ráno pravidelně zapudrovat pudrem na nohy. Vsákne totiž přebytečný pot. Podle potřeby, opakujte i během dne.
Večer si dopřejte koupel v soli z Mrtvého moře.
Nenoste uzavřenou obuv celý den. Pakliže musíte, měňte si aspoň ponožky několikrát denně dle potřeby a snažte se co nejvíce nohy větrat tím, že si boty občas sundáte.
Do práce si pořiďte přezůvky nebo naše skvělé kožené papuče, vhodné jsou i pantofle nebo dřeváky.
Do obuvi si pořiďte kvalitní vložky do bot, které Vám výrazně pomůžou v pohlcování potu a pachu uvnitř obuvi. Ty levnější, které se rychleji opotřebí, je třeba měnit častěji – právě z hygienických důvodů.
Po delším nošení obuvi ( např. při návratu ze zaměstnání) z nich vytáhněte vložky a nechte je na suchém místě vyschnout, předejdete tím vzniku nežádoucích bakterií. Ráno je pak do obuvi opětovně vložte, tím připravíte vaše boty na další den.
Výborným přípravkem pro ošetření zevnitř jsou Batavan filtry do obuvi, které obsahují dolomitický vápenec s příměsí levandule, které Vám boty krásně provoní a hlavně ošetří. Filtry vložte do kterékoliv právě vyzuté obuvi (nejlépe taktéž vytáhnout vložku a nechat volně vysušit) a nechte nejlépe přes noc působit. Dolomitický vápenec Vám obuv krásně vysuší, čímž zabrání vzniku a množení bakterií, levandule Vám obuv příjemně provoní. Filtry se dají přehazovat z obuvi do obuvi a vydrží i půl roku.
S tímto pak souvisí deodoranty do obuvi. Jsou dobrým pomocníkem proti rychlému zmírnění pachu v obuvi, avšak musí se s nimi zacházet dle hygienických pravidel. Pouhý deodorant do obuvi Vám totiž pachy pouze překryje. A pokud obuv opět nevyvětráte a nevysušíte, bakterie se Vám budou uvnitř množit směle dál a Vy budete pach neustále jen překrývat. Nedojde tady tedy k žádnému vnitřnímu ošetření, natož zbavení se bakterií a pachu. Sprej proto tedy stříkněte do obuvi a poté nechte opět důkladně vysušit. Doporučujeme používat v kombinaci s výše zmíněnými filtry do bot.
Dále se dají také pro ošetření bot zevnitř použít dřevěné napínáky do obuvi. Ty boty nejenom že hezky vytvarují a nechají botě původní vzhled, ale také je dobře vysuší, čímž se opět zbavujeme bakterií a plísní.
Nejdůležitější a nejúčinnější je hygiena v kombinaci s kvalitními přípravky k tomu určenými. Lidské chodilo vyprodukuje denně až 0,5 L potu. Proto nic nenechávejte náhodě a začněte s kvalitním ošetřením Vašich nohou i bot ještě dnes!